Årsmöte 2021

2021-års årsmöte 

Så har 2021-års årsmöte genomförts och denna gång i Norrköping. Vi blev inte så många som vi hoppats men i avsaknad av vårt traditionella rally kanske vi får räkna med detta. 

Vi blev bjudna på intressanta föreläsningar av Arbetsam som visade fördelarna med att vara medlem hos dom. Jan Tägt presenterade MHRF:s gedigna arbete för våra historiska fordon. Utkikens PO Malmquist visade vad han, tillsammans med Helsingsborgs brandmuseum, jobbade med inom digitaliseringen av deras samlingar. Kommer att bli intressant att följa för oss alla.

Vi passade även på att besöka Norrköpings Spårvagnsmuseum under Willy Forsström sakkunniga guidning.

Räddningstjänstförbundet Östra Götaland passade också på att presentera sig genom förbundsdirektör Ulf Lago där vi även kunde ventilera våra frågor om vad som görs med deras "gamla fordon och materiel".

22 Oct 2021